حقوق دریاها, حقوق دریایی, دپارتمان حقوق دریایی, مقالات

تفاوت حقوق دریاها و حقوق دریایی

دریاها و حقوق دریایی

حقوق دریاها

حقوق دریاها که از تحت عنوان Law of Sea یاد می شود به تنظیم مقررات مربوط به سرزمین آبی و مقررات ورود سواحل و حاکمیت دولت ها نسبت به سرزمین می پردازد.

این بخش از حقوق کاملا از اعمال حاکمیتی دولتها محسوب شود.

تعیین مرزهای آبی کشورها، تعیین حدود آبهای بین المللی و امکان کشتیرانی در آنها، استخراج نفت و میعانات گازی در حوزه سرزمینی آبهای داخلی و آلودگی های ناشی از آن و سرایت آنها به آبهای بین المللی بحث می شود.
در واقع در حقوق دریاها مجموعه از اصول و قوانین ملی و بین المللی وجود دارد که حقوق و استفاده های کشورها را از دریاها و اقیانوس ها را تنظیم می کند.
این اصول شامل احترام به حریم سواحل کشور ها (که تحت عنوان حقوق ساحلی شناخته می شود)، حقوق تخصصی برای منابع دریایی مانند نفت، گاز و ماهی و حقوق تحقیقات علمی مشهور در دریاها می شود.

 تفاوت حقوق دریاها و حقوق دریایی

حقوق دریایی

بر خلاف حقوق دریاها، حقوق دریایی  (shipping Law – Maritime law ) در واقع مقررات صنعت حمل و نقل دریایی و بطور کلی صنعت کشتیرانی را تنظیم می کند.
حقوق دریایی در خصوص مقررات حمل و نقل، کشتی ها و ثبت آنها و تابعیت و حق برافراشتن پرچم ، بیمه دریایی، مقررات بندری، خسارتهای دریایی ناشی از حمل و نقل دریایی، تصادفات کشتی ها، ترهین و توثیق و توقیف ،کشتی، موارد دیگر از جمله حقوق ممتاز، حقوق پرسنل، حقوق طلبکاران کشتی و غیره بحث می کند.
در کشورهایی پیشرو در صنعت حمل و نقل تجاری در یا دولت کمتر در حوزه حقوق دریایی ورود پیدا می کنند و بخش خصوصی فعالان اصلی این صنعت می باشند.
زیرا عمده مباحث مربوط به حقوق دریایی شامل تجارت بین المللی از طریق دریا می باشد.
صنعت کشتی سازی که یکی از مولفه های توسعه کشورها بشمار می آید زیر مجموعه حقوق دریایی هست که خود از نظر اقتصادی یکی از مهمترین تجارتهای بین الملل محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *